Estemex Blog

Cilt Temizliğinde Bu Hatalardan Uzak Durun!

Cilt temizliğinize dikkat ettiğiniz halde cilt problemleri ve kusurlarından kurtulamıyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz!

Cilt Temizliğinde Sık Yapılan Hatalar

En çok yapılan ve cilt problemlerine neden olan alışkanlıkları sizler için derledik.

Sabahları Yüzünüzü Yıkamamak

Cilt temizliği sabah ve akşam günde 2 kez şeklinde yapılması gereken bir durum olsa; bazı sabahlarda yüzünüzü yıkamayı pas geçebiliyorsunuzdur. Belki ihtiyaç duymadığınızı veya cildinizin temiz olduğunu da düşünerek kendinizi ikna ediyor da olabilirsiniz.
Ancak işin aslı öyle değil. Gece bakımından sonra çalışan cildiniz, metabolizmanın oluşturduğu atıklar, yastık ve ellerinizle yüzünüze olan temasınız derken cildiniz yine kirleniyor. Uzaklaştırılması gereken patojen mikroorganizmalar anlayacağınız yüzünüzde varlığını sürdürüyor. Bu nedenle sabahları yüzünüzü yıkamanı şart!

Yatmadan Önce Yüzünüzü Yıkamamak

Günlük yaşantımız içerisinde cildimiz özellikle yüzümüz pek çok dış faktörle temas halinde. Egzoz atıkları, kirli hava, sigara dumanı, rüzgar gibi pek çok etken sayabiliriz. Diğer bir taraftan da çalışmaya devam eden cilt dokusunda hücre aktiviteleri söz konusu. Bir de makyaj yapıyorsanız, bahsettiğimiz tüm etkenler cildinize sıkı sıkıya tutunuyor, demektir.
Bu nedenle akşamları yüzünüzü yıkamadan yatmanız demek; pek çok sivilce, yağ bezeleri, iltihaplı akneler, erken yaşlılık belirtileri gibi pek çok soruna yol açar.

Sıcak Su Kullanmak

Sıcak suyun rahatlatıcı bir etkisi olduğunu kabul ediyoruz. Ancak sıcak su kullanmak cildiniz için pek de iyi bir durum değil.
Sıcak su kullandığınızda cilt yüzeyindeki damarlarınızın genişler. Cilt dokusu kurur, daha fazla sebum üretimi başlar ve hassas olan doku ile birlikte koruyucu tabakada hasar görür. Bu durum ise cilt sorunlarına uygun bir zemin hazırlar.

Makyaj Temizleme Mendillerini Tek Başına Kullanmak

Makyaj temizleme mendilleri gibi benzeri ürünler pratik olsa da tek başına cilt temizliği için asla yeterli değil. Makyajınızı temizlerken kabasını almak için kullanılabilirler.
Ancak sonrasında kalan kir, yağ, makyaj ve makyaj temizleme mendillerden geçen kalıntıların su ile birlikte arındırılarak temizlenmesi şart.

Yüz Temizleme Ürünleri İle Makyajınızı Temizlemek

Makyaj malzemeleri özellikle waterprof olarak geçen ürünlerin ciltten temizlenmesi oldukça zordur. Sizler de makyajınızı makyaj temizleme losyon, krem, yağ gibi benzeri ürünlerle temizlemeden cilt temizleme ürünleriyle çıkarmaya çalışırsanız istediğiniz performansı almanız mümkün değil.

Bu nedenle makyajını uygun ürünlerle temizledikten sonra, cilt temizleyici ürünlerle cildinizi sonrasında arındırmanız gerekiyor.

Cilt Temizliğinde Süreyi Uzatmak

Yüzünüze çamaşır muamelesi yapıyorsanız, ciddi bir sorun var demektir. Oysa ki herhangi bir çamaşırı bile olması gerekenden daha uzun sürede ovarak, çitileyerek temizlemek çamaşıra dahi zarar verir. Bir de yüzünüzün ne kadar zarar göreceğini düşünün!

Cilt temizliğinde kullandığınız ürünlerle; uzun süre cildinizi ovalamak daha derin bir temizlik sağlayacağınız anlamına gelmez. Aksine tahriş edicidir. Cildin ihtiyacı olan nem, sebum gibi yapılarından fazlasından ziyade ihtiyacı olanın da giderilmesine neden olur.

En iyisi ortalama 20-30 saniye kadar, çok fazla bastırmadan masaj yapar hareketlerle cildinizi temizlemek olacaktır.

Hassas ve problemsiz ciltler için bu süre 15 saniyeye kadar düşürülebilir.

Çok Sık Yüzünüzü Yıkamak

Tıpkı bir önceki hatada bahsettiğimize benzer bir durum da çok sık yüzü yıkamaktır. Maalesef çok sık uygulanan bir hata olduğunu söyleyebiliriz.

Yüzünüzü yıkadıkça psikolojik olarak temizlendiğini düşünebilirsiniz. Ancak bilimsel gerçekler sık sık yüz yıkamanın sanıldığının aksine sonuçlara sebebiyet verdiğini gösteriyor.

Çok sık yüzünü yıkayan kişilerde; cilt bariyerinin bütünlüğünün bozulduğu, hassasiyetin artırdığı, tahrişlerin seyredildiği bilinen ilk belirtilerdir. Sonrasında oluşan cilt kuruluğu, değişen hücre aktiviteleri ve farklı cilt problemleri…

En iyisi siz ideal olan ölçülerden şaşmayın. Sabah akşam şeklinde etkili bir temizlik en sağlıklısı.

Aynı Havluyu Kullanmak

Havlular, kişiye özel eşyalardır. Her bireyin kendisine ait bir yüz havlusu bulunmak zorunda. Aksi halde mikroorganizmaların taşınmasıyla bazı cilt problemleri ortaya çıkabilir.

Kendi havlunuzu kullanıyor, bu konuda titiz olduğunuzu da düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu durum da tek başına yeterli değil. Bir kez dahi kullanılan havluların kirliye gitmesi gerektiğini, biliyor muydunuz?

Aynı havluyu birkaç kez kullanmak, mikroorganizmaların taşınması ve birikmesi anlamına geliyor. Bu durumda havlu kullanımı uğraştırıcı ve zahmetli geldiyse sizlere, tek kullanımlık kağıt havlulardan da faydalanabilirsiniz. Üstelik pratik ve hijyenik.

Tonik Uygulamamak

Cilt bakımı için herkesin ritüelinde bir tonik mutlaka vardır. Üstelik cilt tipi ve ihtiyaçlarına göre ayrıştırılmış, seçilmiş ürünler olaraktan bakım ritüellerinde yerlerini alırlar.

Kullanım nedeni ise; cilt temizliğinde değişen cilt Ph nı düzenlemek, açılmış olan gözenekleri sıkılaştırmak ve cilt bariyerini güçlendirmektir. Kısacası yapılan cilt temizliğinin etkisini desteklemek için tonik kullanımı şart!

Cilt sağlığınız için bu kadar önemli bir ürünü atlamak istemezsiniz, değil mi?

Maske Sonrasında Yüzünüzü Yıkamak

En sık yapılan hatalardan biri de cilt temizliğindeki adımların sıralanması ile ilgili maalesef. Maskeleri uygulamadan önce kullanım talimatlarına baktığınızda gördüğünüz ilk ibare her zaman aynıdır. “Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin. Temiz cilde uygulanır.”vs. gibi…

Maskelerin amacı ise; derin temizlik, bakım, onarım gibi türlerine göre ayrıştırılır. Cilde uygulandıktan sonra bir süre bekletilir ve sonrasında temizlenir. Böylelikle temizlenmiş, arındırılmış cilt yüzeyine maske aracılığı ile ihtiyacı olan maddeler verilmiş, cilde işlenmesi sağlanmış olur.

Ancak sonrasında hemen gidip yüzünüzü yıkarsanız, maske içeriğindeki maddeler ciltte iyice emilmediğinden vaat edilen etkiyi ve performansı alma şansınız düşer. Yani cilde hapsetmek istediğiniz, ihtiyacı olan tüm maddeleri ciltten aynı hızla uzaklaştırmış olursunuz.
Bu nedenle maske sonrasında cildinizi minimum 4-5 saat kadar yıkamamaya özen gösterin.


Bir mesaj bırakın

Your email address will not be published.

*


Adresimiz

Çalışma saatlerimiz

  • Haftaiçi her gün
    09:00 - 19:00
  • Cumartesi günleri
    09:00 - 19:00
  • Pazar
    10:00 - 18:30
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?