Estemex Blog

Kök Hücre Yöntemi ile Gelen Güzellik

Estetikte Kök Hücre Mucizesi

Genç kalmak, yaşlanmayı önlemek ve ertelemek için biz kadınların başvurmadığı bir yöntem yok. Saatlerimizi alan sabah-akşam bakım ritüelleri, tonlarca ürün masrafları, ek olarak yaptırdığımız profosyonel destek bakımlar derken her gün bir yenisi ekleniyor.

Kesin ve hızlı sonuç veren uygulamalar ise hepimizin ilgi odağı. Son zamanlarda öne çıkan bir diğer uygulamada “kök hücre yöntemi” yani “fibrocell”.

Fibrocell-Kök Hücre Yöntemi Nedir?

Kök hücre yöntemi; cilt gençleştirme amacıyla estetik kaygıların ve yaşlılık izlerinin silinmesi ve önleyerek geciktirilmesi amacıyla yapılan bir uygulamadır.

Kök hücre yönteminin yapılması için; işlemin yapılacağı kişinin kulak arkasındaki deriden alınan küçük bir parça üzerinde laboratuvar ortamında çalışılıyor. Fibroplast diye tanımlanan kök hücreler doku kültürü üzerinde çoğaltılıyor.

Sonrasında ise çoğaltılan kök hücreler kişinin cilt dokusuna tekrardan kıl enjeksiyon yöntemi ile veriliyor.

Kök hücre nasıl alınıyor? Ağrılı bir işlem mi?

Öncelikle lokal anestezi uygulandığı için işlemde ağrı söz konusu değil. Genellikle emla gibi anestezik kremler tercih ediliyor.

Kulak arkasındaki deriden ortalama 2-3 mm lik bir bir parça alınıyor. Alınan parça üzerinde fibroplast hücreler doku kültüründe çoğaltılıyor. Kişiden kişiye değişse de ortalama bir aylık süre zarfında yoğun kök hücre içeren solüsyon hazırlanmış oluyor.

Cilde ilk uygulama yapıldıktan sonra da laboratuvarda kök hücre üretimi de diğer seanslar için devam ettiriliyor.

Kök hücre uygulaması nasıl yapılıyor?

Uygulama yapılacak bölge temizlendikten sonra, lokal anestezi uygulanıyor. Laboratuvarda hazırlanan kök hücre solüsyonu cildin orta tabakasına mezoterapi, PRP gibi kıl iğneler aracılığı ile cilde enjekte ediliyor.

Her uygulamada kullanılan solüsyon miktarı içerisinde 30.000.000-40.000.000 kök hücre cilde verilmiş oluyor. Genellikle tavsiye edilen

3 seans paket uygulamalarında toplam 120.000.000 üzerinde kök hücre cilde enjekte edilmiş oluyor.

Her seans arasında ise ortalama 4 hafta yani 1 aylık süre bırakılması öneriliyor.

Kök hücre yönteminde hazırlanan solüsyon içeriğinin özellikleri nelerdir?

Kök hücre yani fibroplastlar öncelikli olarak vücutta kolajen sentezinden sorumludur. Bunun yanı sıra elastik lifler, vücuttaki doğal hyaluronik asit oluşumundan da sorumludur.

İnsan vücudundaki bağ dokusu içerisinde bulunan fibroplastlar doku onarımı ve yara iyileşmesinde etki rol oynarlar.

Vücudumuzda kendiliğinden var olan bu fibroplast hücreler yani kök hücreler yaş almaya bağlı zamanla azalırlar. Özellikle 25 yaş sonrasında azalan fibroplastlardan dolayı sarkma, kırışıklık gibi cilt kusurları görülmeye başlar.

Kök hücre yönteminde eksilen fibroplastlar vücuda geri verilir.

Kök hücre yönteminin etkili olduğu estetik sorunlar nelerdir?

Kök hücre mantığı hücre yenilenmesi ve yapılanması ile ilgili olduğundan pek çok estetik kaygıya dayalı problemin karşılığı olabilir. En sık tercih edilen uygulamaları ise sizin için kısaca derledik.

 • Kronik yara ve izlerinin tedavisi.
 • Yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıklarının azaltılması ve oluşumunun önlenmesi.
 • İltihaplı akne, suçiçeği gibi hastalıklardan kalma izler gibi skarların görünümünü düzeltmek.
 • Dudakların biçimlendirilmesi ve dolgunlaştırılması.
 • Yanık ve cerrahi izlerinin giderilmesi.
 • Yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki sarkmaların iyileştirilmesi ve önlenmesi.
 • Güneş hasarlı ciltlerin görünümünün iyileştirilmesi.
 • Dış faktörler ve doğal yaşlanmaya bağlı ciltteki mat, solgun ve cansız görünümün iyileştirilmesi.

Kök hücre tedavisinin sonuçları nelerdir?

Kök hücre tedavisi sayesinde özellikle hasar görmüş dokuların onarılması sağlanır. Diğer yöntemlere göre biraz daha yavaş etki gösterebilir. Sağladığı etkiyi gözle görmek için 6-18 ay arası bir zaman gerekebilir. Bu süreç kişiden kişiye de değişebiliyor.
Tedavi tamamlandığında ise parlak, sağlıklı, kırışıklık ve sarkmaları iyileştirilmiş bir cilt görünümü sağlanmış oluyor. Elde edilen sonuç diğer yöntemlere kıyasla biraz daha yavaş olsa da etki süresi uzun ömürlüdür. Bazen etki süresi 4-5 yılı dahi bulabiliyor.

Kök hücre yönteminin avantajları nelerdir?

Onarıcı ve iyileştirici etkisi diğer yöntemlere kıyasla daha belirgin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynı şekilde etkisi de dolgu dahil olmak üzere diğer yöntemlere kıyasla çok daha uzun sürelidir.

Kişinin kendi hücrelerinden elde edildiğinden, yabancı madde içermediği için alerji veya yan etki ihtimali söz konusu değildir.


Bir mesaj bırakın

Your email address will not be published.

*


Adresimiz

Çalışma saatlerimiz

 • Haftaiçi her gün
  09:00 - 19:00
 • Cumartesi günleri
  09:00 - 19:00
 • Pazar
  10:00 - 18:30
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?