Estemex Blog

Peeling Yapmak İçin 3 Neden

Son zamanlarda adını çok sık duyar olduk. Eksfoliasyon ve cilde faydaları…

Eksfoliasyonun bizdeki karşılığı aslında cilt soymaktır. Yani cildin üst tabakasında bulunan metabolizma, hücre, dış faktörlerle alınan cilde tutunmuş toksinler vs. tabaka halinde ciltten uzaklaştırılarak arındırılması da diyebiliriz.

Eksfoliasyon yarattığı etki sayesinde; hasarlı ve ölü tabakanın atılmasıyla, canlı ve hasarsız olan taze deriye erişmemizi sağlıyor. Taze, canlı ve hasarsız olan deri yani cilt üzerine yapılan bakımlar ise daha hızlı, etkili sonuçlar almamıza olanak tanıyor.

Peeling ve Cilde Faydaları

Enteresan gelebilir ancak peelingler de tam bu noktada haftalık bakımlarımızda bizlere yardımcı oluyor. Evde uyguladığımız peelingler çoğunlukla tam da eksfoliasyonda tariflediğimiz durumun gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

Yapılan bakımların etkisinin artırılmasını destekler.

Ciltte oluşan ve biriken ölü tabaka diye adlandırdığımız kimyasal, metabolik ve dış faktörlerden tutulan atıkların temizlenerek uzaklaştırılmasına fayda sağlayarak cildin taze ve canlı kalmasını sağlar. Bu nedenle cilt bakımında kullandığımız kremler, serumlar, losyonlar, esanslar gibi ürünlerin ciltte daha iyi emilerek alt tabakalara ulaşmasını sağlar.

Böylelikle kullanılan ürünlerden beklenilen performansın alınmasını sağlar. Böylece cilt tazeliği korunur. Daha ışıltılı ve duru bir cilt görünümü oluşur. Aynı zamanda cilt daima taze ve canlı olduğundan yumuşak bir dokuya sahip olur.

Aksi takdirde kullanılan ürünler ölü tabakayı geçemez, alt tabakalara erişemez. Yani kullandığınız bakım ürünlerinden performans almanız oldukça güçleşir. Cilt görünümü ise mat, yer yer pullanmış, yağlanmış ve problemli görünebilir.

Kırışıklıklar üzerinde etkilidir.

Evde uygulanan peelingler yüzeyel olarak cilt soyulmasını tetiklediğinden ince, yeni oluşmuş kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesinde büyük ölçüde etkilidir.

Önceden oluşmuş, derinleşmiş çizgiler ve kırışıkların ise hafifletilmesinde de fayda sağlar.

Sivilce izleri ve benzeri lekelerin giderilmesinde yardımcıdır.

Tıpkı kırışıklıklarda olduğu gibi önceden oluşmuş ve yer edinmiş olan sivilce, akne, yara ve benzeri lekelerin görünümünün hafifletilmesi, yeni oluşan cilde çok fazla tutunmamış lekelerin de giderilmesinde faydalıdır.

Evde yapılan ve ev için kullanıma uygun olan peelingler çoğunlukla yüzeysel soyma etkisi yaratan peeling grubuna dahil olduğunu unutmamak gerekir. Erken yaşlardan itibaren haftalık bakımlar içerisinde düzenli uygulandığı takdirde anti-aging etkisi de olduğunu belirtelim.

Yüzeyel peelinglerin yetersiz kalabildiği daha ileri leke, kırışıklık ve benzeri cilt sorunları için daha etkili olarak sınıflandırılan; orta derinlikte veya derin cilt soyma işlemi gerçekleştiren peelinglere de yönelebilirsiniz. Bu tarz peelingler ise; kimyasal, mekanik, plasma ve lazer peeling olarak sınıflandırılıyor.

Ancak orta ve derin etkideki peelinglerde TCA, yüksek oranlarda AHA-BHA, jessner solüsyonu, rezorsin gibi aktifler kullanıldığı için bir uzman tarafından uygulanması şarttır.

Aktif maddeler ve yoğunlukları uygulama yapılacak kişi ve cilt problemlerine göre değişken olduğu için ev şartlarında kendiniz uygulamaya kalktığınız zaman ciddi cilt problemlerine yol açabilirsiniz. Oluşan problemlerin giderilmesi maddi, manevi ve zaman açısından sizleri olumsuz etkileyebilir. Bu konuda titiz davranmanızı öneririz.


Bir mesaj bırakın

Your email address will not be published.

*


Adresimiz

Çalışma saatlerimiz

  • Haftaiçi her gün
    09:00 - 19:00
  • Cumartesi günleri
    09:00 - 19:00
  • Pazar
    10:00 - 18:30
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?