Estemex Blog

PRP Tedavileri ve Merak Edilen Her Şey!

Kendi Kanınızla İyileşin!

PRP ve tedavi yöntemlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Her geçen PRP tedavilerine artan ilgi de pek çok soru getiriyor akıllara.

PRP ilk zamanlarda tıpta bazı hastalıkların iyileştirilmesiyle hayatımıza dahil olmuştu. Sonrasında saç ve cilt bakımı üzerine etkileri fark edilince popülerliği de oldukça artı.

Peki, PRP ne demek?

PRP, aslında kök hücre mantığından yola çıkıyor. Kişinin kendi kanın alınması, sonrasında labarotuvar ortamında santrifüj yöntemiyle ayrıştırılması ile hazırlanıyor. Ayrıştırılan kandan, halk arasında ”sarı kan” olarak tanımladığımız platetet ve trombositten zengin, dokular için faydalı aktif içeriklere sahip olan kısmın kıl enjeksiyon yöntemiyle dokulara geri verilmesine PRP tedavisi diyoruz. Ayrıştırılan kanın içerisindeki büyüme faktörleri kök hücrelerinin yer değiştirmesi ve çoğalmasını tetikliyor.

Kısaca toparlayacak olursak kendi kanınızla hastalıklardan, cilt kusurlarınıza kadar pek çok problemden kurtulmanız için en etkili tedavilerden diyebiliriz. İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanılmasıyla çevresel ve genetik faktörlere bağlı oluşan problemlerin iyileştirilmesi veya önüne geçilmesi sağlanıyor.

PRP nasıl uygulanıyor?

PRP işlemi cilt altı veya vücut içi bir işlem olduğu için steril şartlarda, uzmanlar tarafından uygulanmalı.

Tedavi uygulanacak kişiden alınan kanın laboratuvarda ayrıştırılmasıyla trombosit ve platetetden zengin kısım birleştiriliyor. Böylece büyüme hormonu gibi hücre içi aktiviteleri artıracak önemli maddeler yapılan enjeksiyonla birlikte sorunun kaynağına uygulanıyor.

Böylece ilaç, kimyasal gibi maddeler ile dokuları yormadan kısa sürede maksimum fayda göreceğiniz bir işlem uygulanmış oluyor.

Unutmadan belirtelim; PRP uygulamalarının çoğunluğu biyo-teknikle geliştirilmiş uygulama kitleri ile uygulanıyor. Geliştirilen uygulama kitleri DNA aktivasyonunu tetiklediğinden daha iyi etki sağlamak ve sonuç almak için tercih ediliyor.

PRP nasıl etki sağlıyor?

Diğer sorularınızı yanıtlarken az çok bahsettik ancak etki mekanizmasını toparlayacak olursak; hasarlı veya sorunlu bölgeye enjekte edilen trombositler cildin tamir edilmesini sağlayan hücreleri hedef noktaya çeker.

Aynı zamanda bölgede yeni damarların oluşumunu sağlayarak doku beslenmesini artırır. Artan dolaşım ve kanlanma sayesinde toksinler daha kolay dokulardan uzaklaştırılır. Tendon, kıkırdak, cilt gibi dokuların hücre metabolizmasını etkileyerek iyileşme sağlar.

PRP hangi durumlarda kullanılabilir?

Aslında tıp ve medikal bakımlarda PRP nin kullanıldığı pek çok alan var. Sıklıkla başvurulan nedenleri kısaca özetleyecek olursak;

Derinin elastikiyetini artırarak esnek ve ışıltılı bir cilde sahip olmak,

Saç dökülmelerini önlemek ve saç yapısını güçlendirmek,

Kırışıklık ve kaybolan cilt dolgunluğundan oluşan çukur görünümü düzenlemek,

Her türlü yara izi (ameliyat, skar, sivilce vs.), çatlak, deri hasarları ve bütünlüğü bozulmuş cildi yeniden yapılandırmak,

Aşil tendonu gibi ortopedik ağrılı hsatalıklarda cerrahi olmadan tedavi sağlamak,

Medikal bakımda el, yüz, vücut ve dekolte bölgesindeki deformasyonları düzenlemek,

Tıpta ağrı tedavileri diyebiliriz.

PRP hangi sıklıklarla uygulanır?

Uygulama sıklığı uygulama nedeni ile ilişkilidir. Bu nedenle net bir sayı söylemek doğru olmayabilir. Minimum 3 seans ve haftada/ayda bir olarak uygulandığını söyleyebiliriz, sadece.

PRP neden tercih ediliyor?

Dokuların yaşamsal işlevlerin desteklediğinden; uygulama nedeni fark etmeksizin hızlı ve net sonuçlar veriyor. Aynı zamanda etkisi uzun süreli oluyor.

Kolay ve güvenli bir şekilde uygulanıyor. Alerji riski bulunmuyor. Kişinin kendi kanı ayrıştırılarak kullanıldığından alerjik reaksiyon ihtimali kesinlikle yok.

Uygulama önce lokal anestezik kremler ile işlem yapılacak bölge uyuşturuluyor. PRP tedavisi yaptıran kişilerde ağrı ve acı hissi söz konusu değil.

Günlük yaşantınızı etkilemeden işlem sonrasından yaşantınıza devam edebiliyorsunuz.

PRP yi kimler yaptıramaz?

Kan sulandırıcı ilaç kullanımı olanlar, kanser öyküsü bulunanlar, çeşitli kan hastalığı öyküsü bulunanlar, işlem yapılacak bölgede enfeksiyon varsa, işlem yaptıracak kişinin hamilelik ve emzirme durumu söz konusuysa uygulama yapılmamalı.

Özellikle kan ile taşınması mümkün, risk teşkil eden hastalık öyküsü olanlar yaptırmamalı.


Bir mesaj bırakın

Your email address will not be published.

*


Adresimiz

Çalışma saatlerimiz

  • Haftaiçi her gün
    09:00 - 19:00
  • Cumartesi günleri
    09:00 - 19:00
  • Pazar
    10:00 - 18:30
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?