Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Cilt bakım ürünlerini seçerken, cilt dokusu üzerine yapılacak bakım ve tedaviler öncesinde daha etkili sonuçlar alabilmek için en uygun olan ürün ve işlemlerin tercih edilmesinde kişi ve uzmanları yönlendirmek amacıyla yapılan 1-2 dakikalık bir değerlendirmedir.
En başta cilt analizi ile kişinin cilt tipi belirlenerek cilt ile ilgili doğru değerlendirme yapılmak için gerekli zemin hazırlanır. Ciltteki sebum üretimi, leke-skar yoğunluğu, gözenek durumu, yaşlanma izleri gibi pek çok detay bir arada değerlendirilir. Böylelikle kişiye yapılacak bakım ve tedavi şekillendirilmeye başlanır.
Daha sonrasında yapılan bakım ve tedavi süresince gelişen değişim ve iyileşmeler de istatiksel olarak cilt analizi altında gözlemlenir.
Kısaca cilt analizi sayesinde cilde dair pek çok soruya cevap almak da mümkündür.

Cilt analizi sonrasında cilt tipine uygun dermokozmetik ürünler ile birlikte pek çok aşamadan oluşan medikal cilt bakımın temel amacı; çevresel ve metabolik faktörlere bağlı ciltte biriken ölü deri tabakasının ciltten atılarak cildin daha sağlıklı bir hal alması ve canlılığının yeniden kazandırılarak korunmasıdır.
Medikal cilt bakımı içerisinde özel cihazlar ve ürünlerle birlikte; aşamalı olarak cilt ve gözenek temizliği, cilt dokusunu besleme, onarma ve ihtiyacı olan maddeleri bakım ve masaj aracılığı ile cilde geri kazandırılmasını sağlar.
Uygulama sonrası dört mevsim güneş kremi kullanımı şarttır. Ciltte ise geçici kızarıklık, hassasiyet ise kısa vadeli görülebilir. Rahatsız edici bir hissiyat ise söz konusu değildir.
Süreç içerisinde gerek duyulursa; ek olarak bakım ve tedavi seçenekleri de beraberinde uygulanabilir.

Cildimizde en çok özen gösterdiğimiz bölge yüzümüzdür. Oysaki boyun ve dekolte bölgeleri de en az yüzümüz kadar önemlidir.
İlk yaşlanma ve deformasyon izleri genellikle boyun, göğüs, dekolte ve eller üzerinde oluşmaya başlar.
Tıpkı yüzümüzdeki cilt dokusu gibi dekolte bölgelerindeki doku da çevresel ve metabolik faktörlere maruz kaldığından cilt temizliği ve bakımına ihtiyaç duyar.
Medikal cilt bakımında yapılan uygulamalar; kişi ve cilt tipine özel aşamalı olarak dekolte bölgelerine de yapılır. İhtiyaç dahlinde ek uygulamalardan da faydalanılabilir.

Etkili ve derin gözenek, cilt temizliğini hedef alan bir cilt bakım uygulaması olan hdyrafacial ile seans bitiminde ışıldayan bir cilde sahip olabilirsiniz.
Cildinizin ihtiyaç duyabileceği pek çok bakımı içerisinde barındıran hdyrafacial; dış etkenler ve metabolik atıkların, ciltten derin bir şekilde arındırılmasını sağlar. Böylelikle daha duru, fresh ve tazelenmiş bir cilt görünümü kazanmanıza yardımcı olur.
Hdyrafacial; öncelikli olarak özel ağrısız vakumlu başlıkla beraber aha/bha/pha içeren özel solüsyonları ile cilt yüzeyinden deri altına kadar etkili cilt temizliği sağlayarak ciltte etki göstermeye başlar.
Daha sonrasında ise; cildi besleyerek yapılandıracak serum, solüsyon ve nemlendirici kremlerin cilde özel problarla yedirilmesi, ardından ise led ışıklarla ve radyofrekansa bağlı ısı ile cilde emiliminin hızlandırılması ile devam ettirilir. İşlemi sonlandırmadan önce ise cilt tipi ve ihtiyaçları doğrultusunda; yapılan bakımı destekleyecek ve cildi sakinleştirecek maske ve krem uygulamaları işlem sonlandırılır.

Neden Hdyrafacial?

Hdryfacial uygulamasının hemen sonrasında ciltte belirgin bir iyileşme, ışıltı ve tazelik gözlemlenir.
İşlem süresinin kısa ve minimal yan etkilerinin dahi olmaması da ayrıca bir avantajıdır.
Uygulamayı takiben cilt dokusu alt dokularda çalışmaya devam eder, ertesi günlerde ise daha belirgin sonuçlar alınır.
Atopik ciltlerde dahi, kişiye özel parametreler ile uygulama sağlanabilimektedir.
Günlük yaşantıyı etkileyecek cilt hasarları söz konusu değildir. Aynı gün işlem sonrasında birkaç saati takiben makyaj dahi yapılabilir.

Minimum epidermal hasar oluşturarak ciltte kollajen, elastin ve hyaluronikasit üretimini tetiklemeyi ve cildin doğal iyileşme mekanizmasının çalışmasını hedef alan mikro iğneleme yöntemi olarak “dermapen” uygulamasını tanımlayabiliriz.
Dermapen cihazı bir pen şeklinde ve kişiye özel ince miktosteril iğneler içeren bir pin başlığa sahiptir. Bu başlık içerisindeki mikro iğneler 0.25 mm ile 3.5 mm arasında kişi ve cilt tipine göre ayarlanabilmektedir.
Cilt yüzeyinde tahribat yaratıp, mikro kanallar açarak ciltteki dokuların çalışmasını hedef alır.
Cilt tipi ve kişiye uygun cilt bakım ritüelini takiben cildin ihtiyaç duyduğu kolajen, retinol, hyaluronik asit gibi ciltte aslında var olan ancak azalmış maddelerin cilt altı dokularda yeniden üretilmesini, serum, losyon şeklindeki ürünler aracılığı ile dışardan da desteklenmesine imkan tanır.
Daha çok cilt bakımının yanı sıra, tedavi gerektiren cilt problemlerinin iyileştirilerek giderilmesi için tercih edilir.
Sıklıkla görülen; akne, skar, leke, çatlak, yaşlanma izleri ve gözenek görünümü gibi cilt problemlerinde kür halinde özel serum ve aşılarla birlikte tedavi amaçlı olarak önerilir.
Uygulama öncesi ağrı eşiği düşük bireylerde lokal anestezik kremlerden faydalanılabilir.
Uygulama esnasında açılan mikrokanallar ve ciltte oluışan tahribata bağlı mikrokanama, eritem, gerginlilk ve hafif ısı duyulabilir. Bu yan etkiler kısa vadede kendiliğinden uygulamayı takiben maksimum 1-2 gün içerisinde kaybolur.
İşlem sonrasında ciltteki ölü keratin tabaka tamamen atıldığı için alttan gelen yeni ve taze cilt dokusu dış etkenlere daha duyarlıdır. Bu nedenle cilt dış faktörlere karşı daha korunaklı davranılması gerekir.
Sıcak duş, hamam, sauna, solaryum gibi durumlardan 4-5 gün uzak durulması tavsiye edilir. Aksi takdirde kendiliğinden kaybolması gereken yan etkilerde artış gözlemlenebilir.
Dermapen uygulaması seanslar halinde yapılırken; cilt problemi ve kişiye göre seans aralıkları özel olarak planlanmalıdır.
Dermapen tedavisinde gözle görülür sonuçlar ortalama 3-6 hafta arasında görülmeye başlar. Yapılan seans sayısına göre işlemin kalıcılığı ise 3-6 ay arasında değişmektedir.
Etkin ve kalıcı sonuçlar için cilt problemi ve cilt yapısına bakılarak 3-8 seans arası kür bakımlar halinde uygulamanın yapılması önerilir.

Altın iğne mucizesi “ameliyatsız cilt gençleştirme” olarak tanımlasak pek de abartmış sayılmayız…
İlerleyen yaş, yavaşlayan hücre metabolizması, cildin kendini onarma kabiliyeti, genetik ve dış faktörlere bağlı cilt dokusunda oluşan hasar ve cilt problemleri kalıcı bir hal almaya başladıysa sizler de altın iğne uygulaması ile cerrahi işlemlere gerek kalmaksızın kökten çözümleyebilirsiniz.
Altın iğne; özel mikroiğneli ve iğnesiz başlıklara sahip, eş zamanlı kullanılabilen radyo frekans ve franksiyonel lazer sistemine sahip özel uygulamalardan biridir.
Altın İğne Ciltte Nasıl Çalışır?
Altın iğne, uygulama öncesinde cilt yüzeyi temizlenerek lokal anestezik kremlerle cilt işleme hazırlanır.
Cilt yüzeyine etki etmeden direkt hedef olarak cilt altında hücre üretiminin gerçekleştiği tabakalara etki ederek çalışılır.
Kişi ve cilde göre ayarlanabilen özel parametreler sayesinde cilt altında 0.8- 4 mm derinliğe kadar inebilmektedir.
Beraberinde PRP, kök hücre ve özel cilt problemlerine yönelik aşılar ile birlikte uygulanarak alınan sonuçların iyileştirilmesi sağlanır.
İşlem süresi lokal anestezinin uygulanması ile birlikte ortalama 40-60 dakika arasında değişir.
Seanslar halinde yapılan altın iğne uygulamasının protokolü ortalama 3 seans ve ara bakımlardan oluşur. Seans sayısı çok ileri cilt problemlerinde uzmanın görüşüne bağlı 1 veya 2 seans olarak artırılabilir.
Göz çevresi, yüz, boyun, el, dekolte gibi tüm vücut dokularına uygulanabilmektedir.
Ciltte gözle görüler etkileri ilk seansı takiben iyileşme sürecinin beraberinde görülmeye başlanır.
Tedavi bitiminde ise porselen gibi kusursuz, fresh ve tazelenmiş bir cilt görünümü elde edilmiş olur.
Altın iğne tedavisinin kalıcılığı ise ortalama 2 yıl civarındadır. Altın iğnenin ciltteki etkisi kaybolmaya başladığında dahi, cilt eski haline dönmez.
Koruma amaçlı senede bir kez tek seanslık koruma ve gençlik aşıları ile altın iğnenin etkisini korumak ve uzatabilmek için önerilir.
Altın iğne cildin durumuna göre her yaş grubunda ihtiyaç durumu söz konusu ise güvenle uygulanabilir.
FDA tarafından güvenilirliği ve etkileri klinik olarak onaylanmıştır.

Altın İğne Hangi Cilt Problemlerinde Etkilidir?

 • İnce kırışıklıkların giderilmesinde,
 • Vücuttaki sarkmaların toparlanmasında,
 • Cilt gençleştirmede,
 • Sivilce izleri, çukurluklar ve yara izlerinin giderilmesinde,
 • Leke, skar ve yanık izleri tedavisinde,
 • Gözaltı morluklarının tedavisinde,
 • Hamilelik çatlaklarında,
 • Gözenek sıkılaştırmada,
 • Akne tedavisinde,
 • Boyun ve dekolte bölgesini toparlamada,
 • Mimik ifadelerine bağlı gelişen deformasyonların giderilmesinde,
 • Göz altı torbalarının iyileştirilmesinde,
 • Yüz şekillendirme ve kontürlemede sıklıkla uygulanmaktadır.

Cilt dokusunu canlandırmak, gençleştirmek ve daha iyi bir görünüme sahip olmak için cilt dokusuna uyumlu kimyasal solüsyonların cilde uygulanması işlemini kimyasal peeling olarak tanımlayabiliriz.
Kimyasal peeling içerisinde kullanılan solüsyonlar; genellikle AHA, BHA içeren glikolikasit jesner solüsyonu, salisik asit benzeri kombinasyonlardan oluşur. Bu solüsyonlar cilde uygulandığında, cilt yüzeyinden başlayarak cildin tabakalarına doğru ayrışarak ciltte eksfoliasyona neden olur.
Böylelikle ekfoliasyon sonrası ciltte alttan gelen onarılmış, tazelenmiş ve daha homojen görünen bir cilt, eski cilt dokusunun yerini alarak etki sağlar. İşlem bitiminde oluşan hassasiyet, kızarıklık gibi kısa vadede geçici ve beklenen komplikasyonlardır.
Kimyasal peeling işlemi uygulandıktan sonra ciltte başlayacak olan yenilenme için gerçekleşen eksfoliasyon süreci ortalama 7-10 gün kadar devam edecektir. Yüzeyel iyileşme ise ortalama 3-5 gün içerisinde gerçekleşir.
Bu süre içerisinde ciltte kabuklanma, ince soyulmalar gerçekleşirken kişinin kesinlikle bu dokulara müdahale etmemesi gerekir.
Uygulama sonrası işlemi uygulayan uzmanın önerdiği ürünler ile cilt bakımına özen gösterilmesi gerekir.
İşlem ortalama 20 dakika sürer ve bitiminde günlük yaşantıyı etkileyecek bir tahribat söz konusu değildir.
Ciltte doku bütünlüğünün bozuk olması veya enfeksiyon varlığı halinde işlem için iyileşme sürecinin de beklenmesi gerekir.

Kimyasal Peeling Hangi Cilt Problemlerinde Tercih Edilir?

 • Daha çok yaş alma, genetik, cilt tipi ve dış faktörlere bağlı gelişen cilt problemleri için tercih edilmektedir.
 • Metabolik durumlara (gebelik, hormonal rahatsızlıklar vs.) bağlı oluşan akne ve akne izlerinde,
 • Güneş izleri ve yanık haline bağlı oluşan doku deformasyonlarında,
 • İnce ve derin çizgilerin iyileştirilerek giderilmesinde,
 • Pigmentasyon problemlerinde,
 • Gözenek görünümü iyileştirmede,
 • Çok derin olmayan skar izlerinin giderilmesinde,
 • Aktif akne, milia ve siyah noktaların iyileştirilmesinde sıklıkla uygulanır ve başarılı sonuçlar alınır.  Ancak daha ileri cilt problemlerinde tek başına istenilen etkiyi sağlayamaz.
 • Çok derin çizgi ve kırışıklıklar,
 • Elastikiyet ve kolajen kaybına bağlı ciltte oluşan gevşeme ve sarkmalarda,
 • Derin ve uzun süreli var olan skar ve travma izlerinin tedavisi amacıyla yapılan uygulamada alınan sonuçlar etkin bir sonuç sağlamaz.

Kendinizden alınan küçük miktarlardaki kan sayesinde pek çok cilt probleminin iyileştirilebileceğini biliyor musunuz?

Kişiden alınan eser miktardaki kan dokusunun özel santrifüjler sayesinde ayrıştırılmasıyla elde edilen plazma sıvısını kusurlu ve problemli bölgeye mezoterapi tekniği ile uygulanmasıyla pek çok cilt problemi sorun olmaktan çıkabiliyor.

Özel ayrıştırma işlemi sonrası elde edilen sıvı içeriği büyüme faktörleri, trombosit ve platetlerden zengin bir hücrelere sahiptir. İçerikte bulunan bu hücreler ise cildin hücre içi doğal onarım mekanizmasını aktive ederek, cildin alt dokularından başlayarak iyileştirme sağlıyor.

Böylelikle hipoalerjik şartlarda ve direkt hedef noktaya uygulama yapılma imkanı sağlanıyor. Aynı zamanda işlem yapılan bölgede yani kan damarlarlarının oluşması sağlanarak cildin beslenmesi de tetikleniyor.

Üstelik ek olarak özel ve kimyasal serum, kokteyl veya aşılara gereksinim kalmayabiliyor.

PRP ile cilt yenileme için yapılan işlem kanın ayrıştırılması ile birlikte ortalama 45 dakika sürüyor.

Uygun şartlarda iyi bir uzman tarafından yapıldığı takdirde; ağrı, sızı, doku yaralanması, enfeksiyon ve alerjik reaksiyonların oluşma ihtimali yok denilecek kadar azdır.

Tedavi süreci, seans sayısı ve aralıkları ise kişi ve tedavi amacına göre uygulamayı yapacak olan uzman tarafından belirlenmektedir.

İlk seansı takiben gözle görülür sonuçlar ilk 2 hafta içerisinde gözlemlenir. Etkisi ve kalıcı ise tedavinin tamamlanması ile mümkündür.

İşlem sonrası sosyal yaşantınıza hemen dönebilmeniz ve her dokuda güvenle uygulanabilmesi ise bir diğer avantajlarındandır.

PRP çoğunlukla;

 • Cilt gençleştirme ve yaşlılık izlerinin giderilmesi,
 • Ciltteki leke, skar ve izlerin giderilmesi,
 • Pigmentasyon farklılıklarının düzenlenmesi,
 • Cilde daha duru ve fresh bir görünüm kazandırılması,
 • Azalan kolajen ve elastin liflerinin artırılması,
 • Cilt esnekliğinin yeniden kazandırılması,
 • Çizgi ve kırışıklıklarının giderilmesi
 • Sarkan dokuların toparlanması gibi pek çok cilt probleminde etkin olarak sonuç almanıza yardımcıdır.

Cerrahi işlemlere gerek kalmaksızın cilt yenileme sağlayan uygulamalar içerisinde en çok talep görenlerden bir diğeri de “vampir facelifting” dir.

Uygulama öncesi cilde hyaluronik asit uygulanarak cilde bir canlılık kazandırılır. Sonrasında ise esas işleme geçiş yapılır.

Kişiden küçük miktarlarda kan alınarak özel sistemler aracılığı ile kan hücre yenileyici faktörlerine kadar ayrıştırılır.

Vampir facelifting her ne kadar PRP tedavisine benzer görünse de temelindeki uygulama tamamen farklı ve daha etkilidir.

Cilt; yüzeyine kan ayrıştırılırken, lokal anestezik kremler uygulanarak işleme hazırlanır.

Daha sonrasında ciltte epidermal hasar vererek dokular uyandırılır. Hemen ardından ise ayrıştırılan kan dokusu cilde mikro enjeksiyon tekniği ile sorunlu bölgelere ağırlık vererek uzman tarafından uygulanır.

Böylelikle ciltte hücre yenileyici faktörler hücre üretiminde ilk andan itibaren belirgin artış göstererek cilt problemlerini onarmaya başlar.

Özellikle anti-aging amaçlı yapılan vampir facelifting uygulaması; leke, melazma, skar gibi en zor cilt problemlerinde dahi etkin sonuçlar elde edilmesini sağlar.

İşlem lokal anestezi ile birlikte ortalama 40-50 dakika sürer. Ortalama etkisi ise kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 2-3 ay kadar sürebilmektedir.

Cilt dokusunun sağlığı için bakım olmazsa olmaz. Gündelik rutin ev bakımlarının yanı sıra yapılan profosyonel bakımlar ilerleyen yaş, genetik ve çevresel faktörlere bağlı bir süre sonra tek başına yetersiz kalabiliyor.

Böyle zamanlarda daha çok cildi canlandırmaya yönelik; onarıcı ve tedavi amaçlı uygulamaların yapılması gerekiyor.

Son zamanlarda en sık talep alan ve memnuniyet oranı en yüksek uygulamalardan biri de şüphesiz “mezolifiting” uygulamasıdır.

Mezoliftingi diğer cilt bakım ve tedavilerinden ayıran özelliği ise; direkt cilt altında hücre üretiminin yapıldığı tabakaya mikro iğneleme tekniği sayesinde girilerek ihtiyacı olan; vitamin,
Mineral, aminoasit ve enzimlerin ayrı ayrı veya kokteyl halinde doğrudan verilmesidir.

Böylece daha az miktarlarda, konsantre olarak cilde ihtiyaç duyduğu maddeler doğrudan yüklenmiş olur.

Kokteyl veya kullanılacak maddenin içeriğine ise uygulamayı yapacak uzman cilt analizi sonrası, kişinin rahatsızlık duyduğu cilt problemleri çerçevesinde karar vermektedir.

Uygulama lokal anestezik kremle cilt uyuşturulduktan sonra ortalama 20 dakika kadar sürer.

Oluşabilecek hassasiyet, kızarıklık, hematom gibi komplikasyonlar ise kısa vadede geçicidir. Doğru uzman tarafından hijyenik ve steril şartlarda uygulandığı takdirde bilinen ciddi ve uzun süreli bir yan etkisi ise söz konusu değildir.

İşlem sonrası ortalama 24 saat ciltle temastan kaçınılması önerilir. Uygulamayı takiben ilk gün duş, makyaj vs. gibi uygulamalardan uzak durulması sonuçların etkinliği büyük ölçüde etkileyecektir.

Etkin ve kalıcı sonuçlar için ortalama 4-6 seans şeklinde kür bakım şeklinde uygulanması önerilmektedir.

Comment


Bir mesaj bırakın

Your email address will not be published.

*


Adresimiz

Çalışma saatlerimiz

 • Haftaiçi her gün
  09:00 - 19:00
 • Cumartesi günleri
  09:00 - 19:00
 • Pazar
  10:00 - 18:30
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?