Saç ekimi ve Teknikleri

Saç ekimi ve Teknikleri

Saç ekimi; saç dokusunda kaybın ileri seviyede olduğu kişilerde diğer saç dökülmesi ve tedavilerinin yetersiz kaldığı durumlarda tercih edilir.

Saç ekimi uygulanacak kişinin öncelikle uzman tarafından bir değerlendirmeye tabii tutulması gerekir. Sonrasında ise saç kaybının yoğun olduğu bölgeye kişinin kendi sağlıklı saçlarından elde edilen köklerin ekilmesi ile süreç devam ettirilir.

Saç ekiminin devamında istenilen amaç ise; kişinin kendi saçlarının dökülmeden önceki doğal görünümünün kazandırılmasıdır.
Saç ekimi uygulamaları ağırlıklı olarak erkek hastalara uygulansa da kadınlar tarafından ciddi dökülme ve seyrekleşme gibi durumlarda da tercih edilebilmektedir. Saçlı derinin yanı sıra; özellikle erkeklerde pek çok etkene bağlı kaş, bıyık veya sakal gibi bölgelere de uygulanabilmektedir.

Uygulama alanı farketmeksizin genellikle enseden alınan saç köklerinin problemli bölgeye transfer edilmesi gerekmektedir. Saç kökleri yani greft yetersizliğinde vücutta göğüs vs. gibi farklı bölgelerden de greft temin edilebilir.

Saç ekimi uygulaması için lokal anestezi ve steril bir ortam oluşturulması ise yeterlidir. Anesteziye bağlı işlem esnasında kişi ağrı, sızı hissetmez. İşlem süresi ise alanın büyüklüğüne göre değişkenli gösterir.

Saç ekimi bitiminde ise kişi aynı gün taburcu edilebilir. Sonrasında oluşabilecek ağrı durumu için oral analjezik kullanımı da söz konusu olabilir.

Saç ekimi sonrasında en önemlisi ise ekim yapılan alanın korunmasıdır. Bu nedenle kısa süreli istirahat önerilebilir. Oluşabilecek yara izleri, enfeksiyon gibi komplikasyonlara karşı duyarlı bir bakım gerekir. Devamında ise saç köklerini besleyecek ek tedaviler de kombine olarak uygulanabilir.

Saç ekiminin başarılı olabilmesi için transferi sağlanan greftlerin ekildiği bölgede kanlanmanın hızlı bir şekilde başlaması gerekir. Kullanılacak saç ekimi teknikleri ise kişinin muayene verileri ve uzmanın tercihine göre belirlenmelidir.

Saç dokusunda sıklıkla görülebilen; dökülme, incelme, seyrekleşme gibi pe çok saç ve saçlı deri problemlerinin giderilmesinde seanslar halinde sıklıkla uygulanan ve tercih edilen bir uygulama da saç mezoterapisidir.

Saç mezoterapisinde esas amaç; saç problemlerini tetikleyen etkenlerin, saçlı deri altında bulunan hücre üretiminin yapıldığı tabakaya mikroenjeksiyon tekniği ile verilen kokteyler aracılığı ile yok edilerek iyileştirmektir.

Saç mezoterapisi içerisinde kullanılan kokteyller; saçın ihtiyaç duyduğu multivitamin-mineral, aminoasitlerden oluşur. Daha az ve konstantre dozlarda hazırlanan bu kokteyler direkt dokuyu hedef aldığından diğer saç bakım ve tedavilerinden daha etkili ve hızlı sonuçlar verir.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte 4-6 seans halinde kür olarak uygulanması ve her yıl koruma amaçlı tek seanslık saç mezoterapisi işlemlerle korunması ise önerilen tedavi şeklidir. Her seans ortalama 20 ile 40 dakika arasında değişmektedir.

Mikroenjeksiyonu takiben cilt altındaki dokuların uyarılması ve kan dolaşımının hızlandırılması ile saç köklerinden beslenmeye başlar, saç kalitesinin ise iyileştirilmesi ve artırılması sağlanmış olur.

Uygulama sonrası ise kişi günlük yaşantısına olağan bir şekilde devam eder. Herhangi bir ağrı, hassasiyet ise söz konusu değildir.
İşlemi takiben hemen iyileşme ise başlamaktadır. Etkisi ise her sene yenilenen koruma seansları sayesinde kalıcı ve uzun sürelidir.

Kendi kanınız ile saç dokunuzdaki problemleri gidermenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?
Mezoterapi tekniği içerisinde kullanılan kokteyl ve solüsyonların yerine sadece kişinin kendi kanının kullanılması ile saç problemlerinin iyileştirilmesi mümkündür.

Çevresel ve genetik faktörlere bağlı gelişen saç ve saçlı deri problemleri için “PRP” tedavisi araçlığı ile hücre yenilenmesi ve üretimi tetiklenerek gelişen saç problemleri iyileştirilerek saç dokusunun kalitesi artırılır.

Kişiden alınan küçük miktarlardaki kanın özel santrifüj sistemleri sayesinde ayrıştırılarak; halk içerisinde bilinen “sarı kan” yani “plazma” denilen platelet hücrelerinden zengin kısmın alınmasıdır.

Plateletlerden zengin plazma sıvısı ise daha sonra mezoterapi tekniği sayesinde hedef dokuya enjekte edilerek geri verilir.
Uygulama esnasında kişi ciddi bir ağrı duymaz. İşlem süresi ise ortalama 30 dakikadır. Günlük yaşantıyı ise etkilememektedir. Uygulama sonrasında ise işlem doğru uzman tarafından uygulandığında herhangi bir iz, skar oluşmaz.
Mezoterapide kullanılan serum kişinin kendi kanından elde edildiği için alerjik ve komplikasyona açık değildir. Bu özelliği ise işlemin en büyük avantajıdır.
Etkin ve kalıcı sonuçlar ise ilk kez uygulama yaptıracak kişilerin uzman tarafından belirlenen periyotlarda 3-4 seans uygulama görmesi gerekir. Sonrasında ise yılda bir kez koruma amaçlı seanslar yeterli olacaktır.

Saç dokusunda görülen pek çok problemin genetik ve çevresel faktörlere bağlı geliştiği açık ve net bir gerçek. Gelişen teknoloji sayesinde bu problemleri ise ortadan kaldırmak ve iyileştirmek ise artık oldukça kolay…

Saç tedavileri içerisinde son senelerde trend haline gelmeyi başarmış bir diğer uygulama da “Büyüme Faktörü ile Saç Tedavisi”.

Etkin ve kalıcı sonuçlar almaya olanak sağlayan bu tedavi içerisinde “growth faktörü” olarak bilinen özel bir kür kullanılıyor.

Klinik araştırmalar sonucu onaylanmış olan bu büyüme faktörü içerisinde saç dokusunun ihtiyaç duyduğu 33 etkin madde bulunuyor. Bu kür daha sonrasında uzmanlardan tarafından iki farklı teknikte uygulanabilmekte.

Saçlı deride mikro kanallar açmayı tetikleyerek büyüme faktörü deriye yedirilir. Ve ya bu aşamada mikroenjeksiyon yani mezoterapi tekniği de daha etkin sonuçlar için tercih edilebilir.

Uygulama süresi ise 15-30 dakika arasında değişirken, kişi için süreç oldukça konforludur.

Kalıcı sonuçlar için uzmanın yönlendirdiği aralıklarla 3-4 seans şeklinde kür olarak yapılması önerilir.

Saç derisinin haricinde kaş, sakal, bıyık gibi kıl zayıflamasının istenmediği alanlarda da uygulanabilmektedir.

Bir mesaj bırakın

Your email address will not be published.

*


Adresimiz

Çalışma saatlerimiz

  • Haftaiçi her gün
    09:00 - 19:00
  • Cumartesi günleri
    09:00 - 19:00
  • Pazar
    10:00 - 18:30
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?