Estemex Blog

Yüzdeki Çukur ve Delik Görünümden Kurtulmanın Yolları!

Ciltte oluşan kusurlar çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Ton farklılıkları, sivilceler, siyah noktalar derken pek çok cilt problemi ile karşılaşabiliyoruz. En kötüsü ise daha çok yağlı ve problemli ciltlerde daha sık görülen delik delik ve çukur şeklindeki kusurlar, diyebiliriz. Çünkü giderilmesi sabır, düzen ve özen gerektiriyor.

Yüzdeki Çukur ve Delikler Neden Oluşur?

Aynaya baktığınızda çukur ve delik şeklindeki görümünün sebebi aslında gözenekleriniz. Cilt yapısı ve hücre aktiviteleri düzensiz, sağlıklı olmayan ciltlerdeki anormal durumlardan dolayı gözeneklerdeki deformasyonlar oluşur. Bu durum ise portakal kabuğunu anımsatan çukur ve delikler barındıran bir görünüme sebep olur.

Yüzde çukurların ve deliklerin olmasındaki başlıca nedenler; genetik yatkınlık, yanlış cilt bakım ürünleri ve uygulamalar, günlük ve detaylı cilt bakımının ihmal edilmesi, karma-yağlı ve problemli ciltlerde olduğu gibi anormal hücre aktiviteleri gibi kısaca sıralanabilir.

Ciltteki Delik ve Çukur Görünümünden Kurtulmak Mümkün Mü?

Sürekli makyaj yapma gereksinimi yaratan ve biz kadınları rahatsız eden bu delik ve çukurlardan luşan görünümden kurtulmak elbette mümkün.

Kusurları gizlemeye çalışmaktansa, onlardan kurtulmak için bir adım atmak ve sabırlı davranmak sizleri de mutlu edecek sonuçlar almanızı sağlar. Aksi halde rahatsızlık veren bu görünümü kötüleştirmek de mümkün…

Ciltteki çukur ve delik görünümünü gidermek için kullanılan yöntemler medikal estetik ve doğal uygulamalar şeklinde ayrışıyor. Bu noktada sizler ihtiyacınızı saptayabilmek ve kendiniz için en uygun olan yöntemi uygulamak için bir uzmana danışabilirsiniz. Veya yüzünüzdeki çukur ve deliklerin derinliği, ne kadar zamandır cildinizde olduğu gibi detayları değerlendirerek ihtiyacınızı saptamak da mümkün.

Uzman eşliğinde yapılan seçimler; size en uygun yöntemi seçmenize yardımcı ve cilt bakım rutininizi düzenleyerek olası cilt problemleri ve kusurlarının oluşmasını önleyecek, güvenilir bir seçenek.

Doğal Yöntemlerle Ciltteki Çukur ve Deliklerden Kurtulmak İçin

Uzun süredir var olmamakla birlikte çok derin olmayan çukur ve delik görünümünü iyileştirmek için doğal yöntemler tek başına yeterli olabilir.

Bu noktada cilt tipinizi yeniden değerlendirerek; eksikleri, kusurları, ihtiyaçlarını saptamanız gerekir. Sonrasında ise bu gereksinimleri karşılayacak güncel bir cilt bakım ritüeli düzenlemeniz gerekecektir.

Ek olarak gözenek sıkılaştırıcı, pütürlü görünümü gideren, eksfoliasyon yani ciltteki ölü tabakayı soyucu etkiye sahip peeling ve maskelerden de faydalanabilirsiniz. Bu tarz maskelerde en sık tercih edilen malzemeler ise; doğal kil, gül suyu, yumurta akı ve bal diyebiliriz. Her cilt tipine uygun bu malzemeleri alerji durumu haricinde sizler de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Profosyonel Yöntemlerle Ciltteki Çukur ve Deliklerden Kurtulmak İçin

Ciltte uzun zamandır var olan ve derinleşmiş çukurlar ve deliklerin varlığı halinde daha profosyonel yöntemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada ise faydalanabileceğiniz medikal cilt bakım uygulamalarını kısaca sizler için açıklayalım.

Lazer Uygulamaları:

Teknolojiden faydalanarak cildinizdeki kusurlu görünümden daha kısa zamanda kurtulmak mümkün. Lazer tedavisinde ciltteki çukur ve delik görünümü doldurarak giderilebiliyor. Delik ve çukurların durumu değerlendirilerek bazı durumlarda kusurları doldurmak yerine cildi soyan lazer peeling olarak bilinen yöntem de uygulanabilmekte.

Lazer ışınları ile cilt üstünde bulunan ölü tabaka takılarak, tahribat oluşturularak cildin soyulması sağlanıyor. Bu yöntem daha pürüzsüz ve kalıcı sonuçlar almanıza yardımcı oluyor. Diğer yöntemlere nazaran daha pahalıdır. İyileşme süreci ise uzun, özen ve ultra bakım gerektirir.

Kimyasal Peeling:

Cilde uygulanan solüsyonlar ve kokteyller sayesinde cildin üstünde bulunan ölü tabakanın etkili bir şekilde soyularak, cildin yenilenmesini sağlayan etkili yöntemlerden biridir. Uzmanlar tarafından profosyonel uygulama gerektirir.

Dermabrazyon:

Ciltteki ölü tabakanın soyulmasını sağlayan farklı steril çeliklerden yapılan prop başlıkları bulunan bir  cihazla yapılan bir uygulamadır. Cilt zımparalamam olarak da bilinir. Cildin etkili bir şekilde soyulmasını sağlayarak cilt yenilenmesini hızlandırır.

Kısaca bahsettiğimiz tüm yöntemler cildi tahriş ederek ölü tabakayı soyan ve hücre aktivitelerini hızlandırıp,  cildin yenilenmesini sağlayan etkili yöntemlerdir.


Bir mesaj bırakın

Your email address will not be published.

*


Adresimiz

Çalışma saatlerimiz

  • Haftaiçi her gün
    09:00 - 19:00
  • Cumartesi günleri
    09:00 - 19:00
  • Pazar
    10:00 - 18:30
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?